Pályázatok
Módusz Zrt.
2024.09.30.
Projekt címe: Diagnosztikai és edzéstervező okos rendszer fejlesztése versenylovaknak
Projekt azonosító száma: 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00284
Konzorciumvezető: MÓDUSZ OFFICE-HOLDING zRt.
A projekt, mint 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-0084 számú támogatott pályázat az Innovációs és Technológiai Minisztérium, Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával, a 2020-1.1.2-PIACI KFI pályázati program finanszírozásában valósul meg.
Elnyert, a támogatási szerződésben szereplő támogatás:
- MÓDUSZ OFFICE-HOLDING zRt.: 149.177.563 Ft
A projekt kezdete: 2021.10.01.
A projekt befejezési dátuma: 2024.09.30.
A projekt elindításával az volt a cél, hogy a versenylovak tartása és versenyeztetése szempontjából egy új technológia jöjjön létre. Egy olyan sportélettani megközelítésű, innovatív edzésvezérlő rendszer fejlesztését valósította meg a konzorciumunk, amelyre a versenylóiágazatban új szolgáltatások hozhatok létre, építhetőek fel. A projekt kezdetétől a végéig a kísérletben résztvevő lovak tartása és tréningezése, a portolókéhoz hasonlóan, közvetlenül szakértők ellenőrzése alatt zajlott, ami segített kialakítani egy új, gyakorlatban is alkalmazható, innovatív edzéstervet.
A megoldás keresést az indította el, hogy a sporttudományi- és a versenyló-üzleti terület együttműködése nem a legmegfelelőbb, a kutatóintézetek és egyetemek preferált kutatási irányai és az ipar kutatási igényei nincsenek összhangban. A lovakat a minél jobb eredmények érdekében valós körülmények között vizsgáltuk, különböző napokon, hónapokban, évszakokban, valós versenyszituációkban, így a kapott eredmények nem csak élettanilag, hanem valós versenyeredményekben is mérhetőek. Nemcsak egyszerű megfigyeléssel, hanem tudományosan, tudományos módszereket integrálva, labormérésekkel vizsgáltuk a teljesítmény változásokat és figyeltük ami javulást eredményezhet, ami érdekesebbé, élvezhetőbbé teszi a lóversenyt, hozzájárul ahhoz, hogy új, eddig a lovas-életben nem szereplő tulajdonosokat és futtatókat vonzzon be a lóversenyiparba. A kifejlesztett jól átlátható informatikai háttér lényege, hogy a mért adatok automatikus elemzése alapján szöveges ajánlásokat tesz a ló aznapra tervezhető edzésintenzitását-, stressz szintjét- és egészségi állapotát illetően. A rendszer az ajánlásokat a nyugalmi szívfrekvencia-változékonyság (Heart Rate Variability – HRV) mérési eredményei és a rögzített napi terhelési pulzus- és sebességadatok alapján határozza meg. Ez az úgynevezett „HRV guidedtraining” módszer a humán élsportolók körében több sportágban elterjedt és széles körben alkalmazott technika.
Tudományos publikációk és versenyrekordok sora bizonyítja, hogy a HRV adatok alapján meghatározott napi edzésintenzitással szignifikánsan jobb teljesítmény érhető el, mint előre megtervezett, vagy az edző megérzései és tapasztalata alapján vezetett edzéssel. A konzorcium munkája során és eredményei alapján a kapcsolódó szoftver úgy került kifejlesztésre, hogy némi előzetes megismertetéssel, de jelentősebb előképzettség nélkül, felhasználóbarát kimeneti megjelenést kapott, ami biztonságosabbá és hatékonyabbá teszi a versenyló-edzést még tapasztalatlanabb trénerek számára is és több, a piacon kapható eszközön is használható akár.
Módusz Zrt.
2021.10.01.
Projekt címe: Diagnosztikai és edzéstervező okos rendszer fejlesztése versenylovaknak
Projekt azonosító száma: 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00284
Pályázat nyertesének megnevezés: MÓDUSZ OFFICE-HOLDING zRt.
(konzorciumvezető: MÓDUSZ OFFICE-HOLDING zRt., konzorciumtag: Vet-Med-Labor zRt.)
A 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-0084 számú projekt az Innovációs és Technológiai Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a 2020-1.1.2-PIACI KFI pályázati program finanszírozásában valósul meg.
Elnyert támogatás:
MÓDUSZ OFFICE-HOLDING zRt.: 149.177.563 Ft
A projekt tervezett kezdete: 2021.10.01.
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2024.09.30.
A projekt célja egy olyan új technológia kidolgozása, amely a versenylovak tartását és versenyeztetését több szempontból is új mederbe tereli. A konzorciumban megvalósuló fejlesztésünk célja egy olyan sportélettani megközelítésű, innovatív edzésvezérlő rendszer fejlesztése, amelyre számos, a versenylóiparban hiánypótló szolgáltatás építhető. A projektidőszakban a kísérleti lovak tartása és tréningezése, a humán élsportolókhoz hasonlóan, közvetlen tudományos ellenőrzés alatt zajlik. A projekt során kidolgozni kívánt innovatív edzéstervezési támogatással szemben állított legfontosabb kitétel, hogy a gyakorlatban is kényelmesen alkalmazható legyen.
Világszerte ismertprobléma, hogy a sporttudományi- és a versenyló-üzleti szféra együttműködése nem elégséges, a kutatóintézetek és egyetemek preferált kutatási irányai és az ipar kutatási igényei nincsenek összhangban. Jelen projekt során minden lovat valós körülmények között vizsgálunk, valós versenyszituációkban, és az eredmények sem csak élettani értékekben, hanem valós versenyeredményekben is mérhetők lesznek. A tudomány integrálása a lóverseny felkészítésébe olyan ugrásszerű teljesítményjavulást eredményezhet, ami érdekesebbé, élvezhetőbbé teszi a lóversenyt, ezzel hozzájárul ahhoz, hogy új, eddig a lovas-életben nem szereplő tulajdonosokat és futtatókat vonzzon be a lóversenyiparba. A kifejlesztett jól átlátható informatikai háttér lényege, hogy a mért adatok automatikus elemzése alapján szöveges ajánlásokat tesz a ló aznapra tervezhető edzésintenzitását-, stressz szintjét- és egészségi állapotát illetően. A rendszer az ajánlásokat a nyugalmi szívfrekvencia-változékonyság (Heart Rate Variability – HRV) mérési eredményei és a rögzített napi terhelési pulzus- és sebességadatok alapján határozza meg. Ez az úgynevezett „HRV guidedtraining” módszer a humán élsportolók körében több sportágban elterjedt és széles körben alkalmazott technika.
Tudományos publikációk és versenyrekordok sora bizonyítja, hogy a HRV adatok alapján meghatározott napi edzésintenzitással szignifikánsan jobb teljesítmény érhető el, mint előre megtervezett, vagy az edző megérzései és tapasztalata alapján vezetett edzéssel. Biciklisták, triatlonisták, úszók, de számos más ciklikus sportág képviselői is elégedetten használják a különböző HRV monitoring rendszereket, ami versenylovak esetében a már korábban is kifejtett befogadó-képtelenség miatt abszolút nem ismert lehetőség. A szoftver előképzettség nélkül, felhasználóbarát kimeneti megjelenéssel lesz használható, ami biztonságosabbá és hatékonyabbá teszi a versenyló-edzést még tapasztalatlanabb trénerek számára is.
Sajtóközlemény eredetiben megtekinthető itt.